Α' ΕΠΣΧ

Έσωσε τον βαθμό με buzzer beater του Κένγκα η Σπάθα

Με τον Κένγκα να πετυχαίνει χατ τρικ και buzzer beater στις καθυστερήσεις, η Σπάθα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας εκτός έδρας κόντρα στην Ιωνία 2000

Σε ένα παιχνίδι δίχως μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Ιωνία 2000 και Σπάθα αναδείχθηκαν ισόπαλες στις Μουρνιές, για την 28η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Χανίων. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το τρίποντο στα… χέρια τους μέχρι το φινάλε όμως ο κορυφαίος για την Σπάθα σήμερα Κένγκα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Η Σπάθα μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Κένγκα. Η Ιωνία 2000 απάντησε μόλις δύο λεπτά αργότερα με τον Οκερέκε να κάνει το 1-1 στο 9’. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει… τρελό ρυθμό αφού στο 11’ ο Σαντσόλλι σημάδεψε το δοκάρι και στο 13’ ο Κένγκα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Σπάθα, μετά από ασίστ του Σαντσόλλι. Το 1-2 δεν έμεινε έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου αφού στο 41’ ο Σελάμης έκανε το 2-2 και έστειλε τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι είχε πολύ ενδιαφέρον φινάλε, με τον Σελάμη να βάζει μπροστά την Ιωνία στο 85’ με 3-2 και την Σπάθα να λέει την τελευταία… λέξη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ για τρίτη φορά σήμερα τον Κένγκα.

Ιωνία 2000 – Σπάθα 3-3

Α’ ΕΠΣΧ: 28η αγωνιστική
Γήπεδο: Μουρνιές
Σκόρερ: 9’Οκερέκε, 41′, 85′ Σελάμης / 7′, 13′ , 90+2′ Κένγκα
Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Κολοκοτρώνης – Ζαμπετάκης
Οι συνθέσεις:

Ιωνία (Β. Αγγελάκης): Ντέντα, Σαχμπατζίδης, Κάνιουρας, Καραγιώργος, Σταμούλης, Πατεράκης (90’ Τσεσμελής), Γοναλάκης (60’ Μπάτζιο), Μπραουδάκης, Κωνσταντόπουλος (75’ Καπαράκης), Σελάμης, Οκερέκε

Σπάθα (Στέλιος Τζωρτζάκης): Δασκαλάκης, Κρασουδάκης (70’ Κατσιφαράκης), Νάξι, Ροδοκανάκης, Βαρουξάκης Β., Περαθωράκης (43’ Μαριανάκης), Βελής (57’ Κολομπάκης), Σαντσόλλι, Κένγκα, Νικολακάκης, Κουρινός