Χανιά

Πήραν την ισοβαθμία με την Athens Kallithea τα Χανιά – Τι συμβαίνει με τον Ιωνικό

Αναλυτικά τα κριτήρια ισοβαθμίας και τι θα συμβεί σε περίπτωση που τα Χανιά έχουν τους ίδιους βαθμούς με τον Ιωνικό – To sportcaster.gr αναλύει

Τα Χανιά επικράτησαν με 2-1 της Athens Kallithea στα Περιβόλια, και πλέον βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, παίρνοντας την ισοβαθμία με την Αθηναϊκή ομάδα. Τόσο τα Χανιά, όσο και η ομάδα της Καλλιθέας έχουν από 28 βαθμούς, όμως τα Χανιά μετρούν δύο νίκες και μία ισοπαλία κόντρα στους Αθηναίους συνεπώς έχουν την ισοβαθμία.

Τα Χανιά επικράτησαν με 0-1 στο Ελ Πάσο στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, το παιχνίδι του δεύτερου γύρου έληξε 0-0 στα Περιβόλια και μετά το χθεσινό (04/05) παιχνίδι και τη νίκη της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη, τα Χανιά μετρούν 7 πόντους έναντι 1 της Athens Kallithea στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Αthens Kallithea: 1

Τα Χανιά δεν γίνεται πλέον να χάσουν την ισοβαθμία κόντρα στην ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, καθώς ακόμα κι αν ηττηθούν στο Ελ Πάσο, έχουν συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Τα κριτήρια ισοβαθμίας

Θυμίζουμε τα κριτήρια ισοβαθμίας κατά σειρά στα play offs, αλλά και στα play outs της Super League 2:

1. Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμία εκ των ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες (κανονική περίοδος και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά).
  2. Η διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες (κανονική περίοδος και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά).
  3. Η διαφορά τερμάτων στο σύνολο των αγώνων (κανονική περίοδος και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά)
  4. Η καλύτερη επίθεση στο σύνολο των αγώνων (κανονική περίοδος και πλέι οφ ή πλέι άουτ αθροιστικά)

Τι γίνεται με τον Ιωνικό

SUPERLEAGUE-2 / 2023-2024 / ΙΩΝΙΚΟΣ – ΧΑΝΙΑ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Από… κοντά βέβαια βρίσκεται και ο Ιωνικός, που έχει 22 βαθμούς και είναι στο -6 από Χανιά και Athens Kallithea, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Τα παιχνίδια των Χανίων με τον Ιωνικό:

Ιωνικός: 6

Αυτό σημαίνει ότι προς το παρόν ο Ιωνικός, εξ αιτίας της νίκης του στην πρεμιέρα των play outs έχει το «πάνω χέρι» σε περίπτωση ισοβαθμίας αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες εκ νέου, αυτή τη φορά στα Περιβόλια, για την 6η αγωνιστική, όπου τα Χανιά με νίκη μπορούν να πάρουν την ισοβαθμία.