Τέννις

Ανατριχιαστικός τραυματισμός του Ζβέρεφ στο Roland Garros – Αποχώρησε με αναπηρικό καροτσάκι |video

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ υπέστη ένα σοκαριστικό τραυματισμό στον δεξιό αστράγαλο με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει τον ημιτελικό Roland Garros με αντίπαλο τον Ράφα Ναδάλ

Ο Ράφα Ναδάλ θα είναι παρών σε άλλον ένα τελικό του Roland Garros. Ο σοκαριστικός τραυματισμός του Σάσα Ζβέρεφ στο φινάλε του δεύτερου σετ έδωσε πρόωρο τέλος σε μια επική μάχη και ο πολυνίκης Ισπανός πήρε το εισιτήριο για το ματς τροπαίου, την προσεχή Κυριακή (5/6).

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος αφού τραυματίστηκε σοβαρά στο 13ο γκέιμ του 2ου σετ.

Ο Γερμανός προσπάθησε να βγάλει μια επιστροφή στον Ράφα Ναδάλ, αλλά πάτησε άσχημα  με συνέπεια να του γυρίσει ο δεξιός αστράγαλος και να πέσει στο έδαφος, σφαδάζοντας από τους πόντους.

Ο Ζβέρεφ σηκώθηκε με βοήθεια, πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας καθίσει σε αναπηρικό καροτσάκι και… επέστρεψε με πατερίτσες, για να ενημερώσει τον διαιτητή, ότι δεν μπορεί να συνεχίσει, δίνοντας τη νίκη στον Ράφα Ναδάλ.

Για την… ιστορία, ο Ισπανός τενίστας πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ (10-8) ενώ τη στιγμή του τραυματισμού το δεύτερο σετ ήταν στο 6-6.