Connect with us

Α' ΕΠΣΧ

Απόλλωνας για ”φίλημα”… έτοιμος να γράψει ιστορία | pics

Ιστορική η χθεσινή (16/5) ημέρα για τον ορεξάτο Απόλλωνα που πέτυχε την πρώτη του νίκη σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα η οποία τον φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο της ανόδου, με το φίλαθλο κοινό των Χανίων να στηρίζει την προσπάθεια της ομάδας.

Της Χριστίνας Κουργιαντάκη

Τρίποντο που προκαλεί αισιοδοξία στις τάξεις του συλλόγου εν όψει της συνέχειας των ιστορικών αγώνων για την διεκδίκηση της συμμετοχής του σε εθνική κατηγορία.

Άπαντες τα έδωσαν όλα χθες στο γήπεδο της Σούδας και οι τρεις βαθμοί ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα που επισφράγισε τους κόπους αλλά και κάτι παραπάνω… αφού η ομάδα του Αγίου Ιωάννη παρουσιάστηκε σοβαρή, συμπαγής και απόλυτα προσηλωμένη παίζοντας το ποδόσφαιρο που ξέρει καλά.

Από το πρώτο 45λεπτο οι παίκτες του Αντώνη Συροκάκη έδειξαν τις ”ορέξεις” τους έκλεισαν τον Βύζαντα στα καρέ του και στη συνέχεια πήραν τον πλήρη έλεγχο του ματς, παρόλο που δεν ”αποτυπώθηκε” επί της ουσίας αφού δεν άνοιξαν λογαριασμό με τα δίχτυα.

Γεγονός που φάνταζε εύκολο όμως δεν ήταν καθόλου

Μπορεί οι νταμπλούχοι Χανίων να έκαναν επέλαση στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας έχοντας μικρό συναγωνισμό, κάτι που δεν ίσχυε σε κανένα βαθμό για την σκληροτράχηλη ομάδα του Βύζαντα που γνώρισε την ήττα μόλις για δεύτερη φορά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Η ομάδα της Δυτικής Αττικής τερμάτισε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 75 βαθμούς έχοντας βρει τα αντίπαλα δίχτυα συνολικά 75 φορές και έχοντας παράλληλα και την καλύτερη άμυνα στο δυνατό πρωτάθλημα Δυτικής Αττικής με μόλις 19 γκολ παθητικό. Πρόκειται για ένα σωματείο με ιστορία και με λαό όπως με μεγάλη χαρά διαπιστώσαμε χθες.

Παρά το δύσκολο έργο οι προσπάθειες όλων καρποφόρησαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Απόλλωνα να βρίσκει δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα και ταυτόχρονα εκείνο των επιτυχιών και κάπως έτσι ”σφραγίστηκε” μια σημαντική νίκη.

Μάλιστα το ακόμα πιο ενθαρρυντικό στοιχείο είναι ότι ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα υψηλότερος αφού οι ποδοσφαιριστές των ”μπλε”  δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις για την επίτευξη ακόμα περισσότερων τερμάτων μη χάνοντας λεπτό τη συγκέντρωση τους.

Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξε και ο κόσμος που αν και μεσημέρι Κυριακής -ημέρα ξεκούρασης- προτίμησε να βρεθεί στη Σούδα και να δώσει ώθηση με την φωνή του στους ποδοσφαιριστές βοηθώντας τους σε μεγάλο βαθμό να πετύχουν τον στόχο τους.

Ήταν μια πολύτιμη νίκη σε συνδυασμό με μια εξαιρετική εμφάνιση

Χωρίς καμία αμφιβολία όλοι γνωρίζουν ότι για να αποκτήσει ακόμα μεγαλύτερο νόημα θα πρέπει να υπάρξει ανάλογη συνέχεια αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής (22/5 16:00) με τον αξιόμαχο ΑΟ Τυμπακίου, στην πρώτη εκτός έδρας ”μάχη” της ομάδας σε αυτό το απαιτητικό μίνι πρωτάθλημα.

Στον Απόλλωνα γνωρίζουν τις δυνατότητες τους όμως πάνω απ’ όλα κρατούν ”χαμηλά την μπάλα” καθώς μόνο έτσι θα μπορέσουν να γράψουν ιστορία.