Ποδηλασία

Προδόθηκε από… λάστιχο ο Ζεντέλης – Καλή παρουσία οι Χανιώτες στην Κύπρο

Άτυχος στάθηκε ο Γιάννης Ζεντέλης στην 2η μέρα του “Cyprus Gran Fondo” που διεξάγεται στη Πάφο, καθώς έπαθε λάστιχο και έτσι έμεινε στην 18η θέση – Καλή παρουσία από τους Χανιώτες αθλητές.

Η ατυχία χτύπησε την πόρτα στον Γιάννη Ζεντέλη, καθώς ο Χανιώτης πρωταθλητής του “Τάλως ΑΝΕΚ LINES” τερμάτισε στην 17η θέση στην 2η μέρα, στην διαδρομή που ξεκίνησε από την Πάφο και κατέληγε στα Κούκλια, διαδρομή συνολικής απόστασης 59.2 χιλιομέτρων.

Ο λόγος περί ατυχίας, έχει να κάνει φυσικά με το λάστιχο, καθώς ο Χανιώτης ποδηλάτης αναγκάστηκε να περιμένει 30 λεπτά, έως ότου αντικατασταθεί το λάστιχο του και έτσι τερμάτισε στην 18η θέση της κατηγορίας του (40-44) και στην 87η θέση της γενικής κατάταξης, ωστόσο την Κυριακή θα συνεχίσει δυναμικά την παρουσία του.

Πάντως, αρκετά καλή παρουσία είχαν οι Χανιώτες αθλητές που συμμετέχουν στην διοργάνωση της Κύπρου, καθώς αρκετοί από αυτούς είχαν πολύ καλή παρουσία και έμειναν για πολύ λίγο εκτός τριάδας.

Συγκεκριμένα, ο Μανώλης Μαραγκουδάκης τερμάτισε στην 4η θέση της κατηγορίας 50-54 ετών και ήταν 26ος στην γενική κατάταξη, ο Χρήστος Πελεκανάκης ήταν 5ος στην κατηγορία 45-49 ετών, ο Νίκος Λιονάκης τερμάτισε 4ος στην κατηγορία 45-49, ενώ ο Δημήρτης Ροβάκης ήταν 9ος στην κατηγορία 50-54 και 93ος στην γενική κατάταξη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Χανιωτών αθλητών στην 2η μέρα του “Cyprus Gran Fondo”:

Γιάννης Ζεντέλης – 18ος (40-44)- 87ος στην γ.κ.
Μανώλης Μαραγκουδάκης 4ος (50-54) –  26ος στην γ.κ.
Νίκος Λιονάκης 4ος (45-49)- 29ος στην γ.κ.
Χρήστος Πελεκανάκης –  5ος (45-49) – 35ος στην γ.κ.
Δημήτρης Ροβάκης 9ος (50-54) – 93ος στην γ.κ.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Την Κυριακή 31 Μαρτίου, είναι προγραμματισμένο η δράση να εξελιχθεί από την Πάφο μέχρι την Τσάδα με τη διαδρομή να διαρκεί 59,2χλμ.

πηγή εξωτερικής φωτό: nassostriantafyllou