Β' ΕΠΣΧ

Στο 87′ ο Πρέζια στέρησε από την Ασπίδα το διπλό! | video

Η ομάδα του Ναυστάθμου είχε το προβάδισμα μέχρι το 87ο λεπτό όμως το γκολ πέναλτι του Πρέζια διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η πρώτη φάση που σημειώθηκε στο παιχνίδι έφερε και το γκολ για λογαριασμό της Ασπίδας όταν στο 20ο λεπτό βγήκε σέντρα προς την περιοχή της Δόξας, ο Λεβάκης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 37ο λεπτό απείλησαν την εστία του Τακμάκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κληρονόμου που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ασπίδας.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ασπίδα να έχει το προβάδισμα με 0-1 και σε ένα δίλεπτο (50′ – 52′) οι γηπεδούχοι είχαν διπλή χαμένη ευκαιρία με τους Βαιγκούση και Κληρονόμο με το 0-1 να διατηρείται υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Ασπίδα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κλειδώσει το παιχνίδι στο 62ο λεπτό με τον Κυριτσιμπατσάκη να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή της Δόξας και τον Πετράκη ν’ αποκρούει εντυπωσιακά.

Η Δόξα αύξησε την πίεση της ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και στο 76′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τακμάκη να μπλοκάρει την μπάλα στην κεφαλιά του Βασαδάκη και τελικά στο 87′ ήρθε το 1-1 με σκόρερ τον Πρέζια μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Δόξα Παχιανών τρία λεπτά αργότερα άγγιξε την ανατροπή με τον Μαστραντωνάκη να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 90′ ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στις καθυστερήσεις είχε νέα φάση για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Δόξα Παχιανών: Πετράκης, Δρικάκης (67′ Παλάσσης), Πρέζια, Κελαϊδής, Ασημίνας, Κληρονόμος (90′ Παπαδάκης), Λεβάκης (46′ Ιωαννίδης), Μαστραντωνάκης, Χριστόπουλος, Μεγαλακάκης (63′ Βασαδάκης), Βαιγκούσης

Ασπίδα: Τακμάκης, Πηλίκας, Χρυσικόπουλος, Ντίμοφ Λ., Κοζάκης, Χατζημαργαρίτης (86′ Φακής), Τσέλικας, Κυριτσιμπασάκης, Παχάκης, Λυμπεράκης (46′ Παλαθούρας), Ντίμοφ Ε.

Αναλυτικά  τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Σάββατο 27 Ιανουαρίου
Χάλης-Κρ. Αστέρας 1-2
41′ πεν. Παρασκάκης/20′ Λίτσι, 62′ Μπαλλίου Κ.

Κυριακή 28/01 |10:30
Τιτάν-Θησέας 0-2
49′ πεν. Παλαθούρας, 74′ Σγουρομάλλης
ΑΠ Σούδας-Νέοι Μινωταύρου 4-3
59′ πεν. Μαναρώλης, 65′ Παπαδόπουλος, 77′ Βογιατζής, 90+6′ Ραψομανίκης /81′ Χατζής, 89′ Κούτσικος, 90+3′ Χαλεβελάκης
ΕΘΚ-Κουμπές 1-1
75′ Καλαϊτζής / 83′ Γκάγκτζας

Κυριακή 28 Ιανουαρίου |15:00

Αρης Βουκολιών-Αστέρας Χαλέπας 1-2
20′ Τσένι / 35′ πεν. Νικολιουδάκης, 90+’ Κατελανάκης

Ηφαιστος-Αμιλλα | Νεροκούρου – ΑΝΑΒΟΛΗ
Σινιοράκης, Κανελάκης – Νταμαδάκης

Δευτέρα 28 Ιανουαρίου |15:30

Δόξα Παχιανών-Ασπίδα 1-1
87′ Πρέζια / 20′ αυτ.Λεβάκης