Live

Live ο 51ος Τελικός Χανίων: Απόλλων – Γρανίτης 0-2 | Τελικό

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του 51ου τελικού της ΕΠΣ Χανίων ανάμεσα σε Απόλλωνα και Γρανίτη (19:00) που κοντράρονται στο γήπεδο Περιβολίων

Ποιος θα πάρει το 51ο Κύπελλο Χανίων; Ο Απόλλωνας για δεύτερη σερί χρονιά ή ο Γρανίτης για πρώτη φορά στην ιστορία του; Για την απάντηση μείνετε συντονισμένοι στο sportcaster.gr  το οποίο θα σας μεταφέρει ζωντανά και λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του τελικού.

Το κείμενο ανανεώνεται αυτόματα

Λεπτό προς λεπτό ο Τελικός

ΜVP του τελικού αναδείχθηκε ο Μανώλης Παπαδάκης

Τέλος στον Τελικό: Ο Γρανίτης είναι ο νέος Κυπελλούχος Χανίων για τη σεζόν 2022-23

Αλλαγή για την συμμετοχή στο 90+1′. Ο Μπεριάδης στη θέση του Παπαδάκη και στη θέση του Κολομπάκη ο Κελάκης. Αλλαγές και ο Απόλλωνας με τον Τσόλη να δίνει τη θέση του στον Μοιυτσάι και ο Ακης Ψαράκης στον Λαδάκη.

89′ Φάουλ του Μποτωνάκη εύκολα ο Κορωνάκης

Στο 88′ αλλαγές ο Απόλλωνας: Στη θέση του Μαρκουλάκη ο Γαλανίδης, στη θέση του Ιμέρι ο Γκούντελος και στη θέση του Κυτράκη ο Μαρτίνεθ ο οποίος πριν από λίγους μήνες αγωνιζόταν στον Γρανίτη.

83′ Απ ευθείας φάουλ του Μποτωνάκη από πλάγια θέση διώχνει ο Κορωνάκης, με τους ανθρώπους του Απόλλωνα να υποστηρίζουν ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή του τέρματος

81′ Μακρινό σουτ του Ακη Ψαράκη διώχνει ο Κορωνάκης

77′ Ο Απόλλωνας ζητάει χέρι μέσα στην περιοχή, ο Γιαννουλάκης αφήνει το ματς. Οι τυπικά γηπεδούχοι ζητάνε χέρι του Πατρικάκη σε σουτ του Μποτωνάκη

Σχόλιο: Ο Γρανίτης σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα, χάρη στη κλάση του Δρακάκη και βρίσκεται κοντά στην κατάκτηση του Κυπέλλου

74′ Γκολ ο Γρανίτης με τον Γιάννη Δρακάκη. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι του Βλαχάκη και μετά στα δίχτυα. 0-2

Σχόλιο: Ο Απόλλωνας είναι καλύτερος και πιέζει για το γκολ. Εχει δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν έχει έρθει

72′ Ο Μποτωνάκης στρώνει στον Παληγεώργο που πιάνει το μακρινό ευθύβολο σουτ, η μπάλα κοντά στα δοκάρια, αλλά άουτ

70′ Ωραίο πλασέ του Μποτωνάκη με πολλά φάλτσα, η μπάλα φεύγει άουτ

Αλλαγές για τον Γρανίτη στο 65′. Ο Κοκάκης στη θέση του Νάστο και ο Μποντούρι στη θέση του Ρουσάκη

63′ Μακρινό σουτ του Ανδρέα Κολομπάκη μεγάλη απόκρουση ο Βλαχάκης

59′ Καλό σουτ του Ακη Ψαράκη από πλάγια θέση, άουτ

57′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Γρανίτη. Ο Σπύρος Κολομπάκης στη θέση του Αθανασιάδης

49′ Στην εξέλιξη της φάσης ο Δρακάκης προσπαθεί να επωφεληθεί από την αδύναμη κεφαλιά του Παληγεώργου προς τον Βλαχάκη, αλλά δεν  προλαβαίνει να τσιμπήσει την μπάλα

49′ Δοκάρι ο Απόλλωνας. Ο Κυτράκης από πολύ πλάγια θέση κάνει το γύρισμα και η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι του Κορωνάκη

47′ Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας: Ο Ακης Ψαράκης κάνει την κούρσα δίνει πλάγια στον Μάνο Ψαράκη, αλλά το σουτ του τελευταίου φεύγει άουτ

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

Σέντρα στο β’ μέρος

Ημίχρονο στον Τελικό, 0-1 ο Γρανίτης με το υπέροχο γκολ του Μανώλη Παπαδάκη στο 9ο λεπτό

Δείτε το γκολ από το live μετάδοση της Νέας Τηλεόρασης και του Qradio

39′ Νέα καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μάνο Ψαράκη να στρώνει στον Ακη ο οποίος πλασάρει άστοχα

36′ Καλό σουτ του Μάνου Ψαράκη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει κόρνερ.

Ο Απόλλωνας μετά το 20λεπτο έχει ανέβει και πιέζει για την ισοφάριση

29′ Τεράστια ευκαιρία ο Απόλλωνας. Ατομική προσπάθεια του Ακη Ψαράκη ο οποίος κόβει για τον Μάνο Ψαράκη στη μικρή περιοχή, αλλά με αυτοθυσία ο Παπακαστρίσιος βάζει τη κόντρα και οι κιτρινόμαυροι γλιτώνουν από βέβαιο γκολ

29′ Γκολ ο Γρανίτης αλλά ακυρώνεται ως οφ σάιντ. Σκόραρε ο Δρακάκης αλλά η Μπραουδάκη σηκώνει τη σημαία και ο Γιαννουλάκη το ασπάζεται.

Θυμίζουμε τις 11άδες των φιναλίστ

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Βλαχάκης, Τσόλης, Παληγέωργος, Νταγκουνάκης, Μαρκουλάκης Χρ., Μαρκουλάκης Β., Μποτωνάκης, Κυτράκης, Ίμερι, Ψαράκης Άκ., Ψαράκης Μ.

Στον πάγκο οι Τσίτσα, Μαλανδράκης, Γκούντελος, Λαμπάκης, Μαρτίνεθ, Μιχ. Μεγαλακάκης, Μουτσάι, Γαλανίδης, Κασιούμης.

Γρανίτης (Τάκης Διακάκης): Κορωνάκης, Κολομπάκης Α., Κατσαρός, Στεφανίδης Ηλ., Πατρικάκης, Παπακαστρήσιος, Ρουσάκης, Νάστο, Παπαδάκης, Αθανασιάδης, Δρακάκης.

Στον πάγκο οι Μπεριάδης, Κελάκης, Στ. Στεφανίδης, Τερεζάκης, Καστρινάκης, Αργ. Μεγαλακάκης, Μποντούρι, Σπ. Κολομπάκης, Κοκάκης.

19’Φάουλ Μποτωνάκη για Απόλλωνα άουτ

Δείτε εδώ όλο το τελετουργικό κατά την έναρξη

O Γρανίτης με δυο πάσες βγαίνει στη μετάβαση, ο Δρακάκης δίνει στο Παπαδάκη που κάνει κατά μέτωπο κούρσα και αφού περνάει τον Παληγεώργο με ένα δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στο αριστερό “Γ” του Βλαχάκη

9′ Γκολ για τον Γρανίτη 1-0 με τον Παπαδάκη. Τρομερό γκολ!

Δείτε εδώ την βίβλο του Κυπέλλου Χανίων

1′ Πρώτο κόρνερ για τον Γρανίτη περνάει ανεκμετάλλευτο

Για φιλανθρωπικό σκοπό θα διατεθούν τα έσοδα

Η γενική είσοδος στον τελικό έχει οριστεί στα 5 ευρώ, και τα έσοδα θα διατεθούν για φιλανθρωπικό σκοπό.

Η φετινή τους… προϊστορία

Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί δύο φορές αντιμέτωπες στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Γρανίτη να έχει πάρει ισάριθμες νίκες σε δύο κλειστά παιχνίδια.  Ο Γρανίτης νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα εντός έδρας, ενώ έφυγε και με το «διπλό» από την έδρα της ομάδας του Αγίου Ιωάννη επικρατώντας με 2-1.

Ο Απόλλωνας συμμετέχει στον τρίτο τελικό της ιστορίας του, με στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε την περασμένη σεζόν επικρατώντας με 4-0 του Ηφαίστου στον τελικό, έχοντας τερματίσει φέτος στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 59 βαθμούς.

Από την άλλη ο Γρανίτης λαμβάνει μέρος στον πρώτο τελικό της ιστορίας του, θέλοντας μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος να κάνει το νταμπλ, πριν μπει στα μπαράζ ανόδου για την Γ’ Εθνική.

Οι συνθέσεις

Ο Απόλλωνας που είναι τυπικά γηπεδούχος, θα παραταχθεί με τους Βλαχάκη, Τσόλη, Παληγέωργο, Νταγκουνάκη, Μαρκουλάκη Χρ., Μαρκουλάκη Β., Μποτωνάκη, Κυτράκη, Ίμερι, Ψαράκη Άκη και Ψαράκη Μάνο.

Όσον αφορά τον Γρανίτη ο Τάκης Διακάκης παρατάσσει τους πρωταθλητές Χανίων με τους Κορωνάκη, Κολομπάκη Ανδ., Κατσαρό, Στεφανίδη Ηλ., Πατρικάκη, Παπακαστρίσιο, Ρουσάκη, Νάστο, Παπαδάκη, Αθανασιάδη και Δρακάκη.

Ο Γιαννουλάκης «σφυρίζει» το παιχνίδι

Τον αγώνα θα διευθύνει ο Χρήστος Γιαννουλάκης, με βοηθούς την Μαρία Μπραουδάκη και τον Ιωσήφ Κολοκοτρώνη. 4ος διαιτητής θα είναι ο Γρηγόρης Χρυσός, ενώ παρατηρητής ορίστηκε ο Μάνος Μαρνέζος.