Μουντιάλ 2022

Ματσάρα! Στα πέναλτι στους «4» η Αργεντινή την εφτάψυχη Ολλανδία

Ο Μέσι και η παρέα του νίκησαν με 4-3 στα πέναλτι την Ολλανδία και πέρασαν στον ημιτελικό του Μουντιάλ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Κροατία, η οποία νωρίτερα είχε αποκλείσει την Βραζιλία με τον ίδιο τρόπο.

Εκπληκτικό ματς έγινε στον δεύτερο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ, όπου συγκρούστηκαν η Ολλανδία και η Αργεντινή και η αναμέτρηση έφτασε στα πέναλτι, καθώς στην κανονική διάρκεια και στην παράταση έληξε 2-2.

Στην διαδικασία από τα 11 μέτρα νικήτρια βγήκε η Αργεντινή με 4-3 και πέρασε στον ημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία, η οποία νωρίτερα είχε αποκλείσει την Βραζιλία με τον ίδιο τρόπο.

Η Αργεντινή αρχικά έδειχνε ότι έχει… καθαρίσει την πρόκριση, όταν προηγήθηκε με 2-0 στο 73′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσι, ενώ από το 35ο λεπτό ο Μολίνα είχε δώσει το προβάδισμα με 1-0. Ωστόσο, ο Βέγκχορστ με γκολ στο 83′ και στο 90’+11 έφερε το ματς στα ίσα με 2-2.

Το σκορ παρέμεινε το ίδιο και στην παράταση και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι.