Connect with us

Κύπελλο Ελλάδος

Δεν τα κατάφεραν τα Χανιά – Έκπληξη από ΑΟΑΝ – Προκρίθηκαν τα φαβορί

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισαν Καλλιθέα και Καλαμάτα στην κανονική διάρκεια των αναμετρήσεων τους, ενώ 3 προκρίσεις κρίθηκαν στα πέναλτι. Στην παράταση λύγισαν τα Χανιά κόντρα στην Βέροια.

 

Η Καλλιθέα φιλοξενήθηκε από την Ηλιούπολη καταφέρνοντας να πάρει την εκτός έδρας νίκη-προκριση με 1-2. Ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, για να φέρει το ματς στα ίσια ο Βασιλείου πέντε λεπτά αργότερα(23′). Το τελικό σκορ 1-2, διαμορφώθηκε από το 52ο λεπτό με σκόρερ τον Κυνηγόπουλο.

Στο άλλο ματς το οποίο ολοκληρώθηκε στην κανονική διάρκεια, η Καλαμάτα επικράτησε στην έδρα της Προοδευτικής, με το γκολ του Βασιλόγιαννη στο δεύτερος μέρος να κρίνει την αναμέτρηση.

Τα Χανιά πάλεψαν απέναντι στην πιο έτοιμη Βέροια, αλλά οι γηπεδούχοι έκαμψαν την αντίσταση τους στο 114ο λεπτό της παράτασης.

Ο ΑΟΑΝ κατάφερε να αποκλείσει την Επισκοπή, ομάδα ανώτερης κατηγορίας, στην διαδικασία των πέναλτι με 4-3, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην 4η φάση της διοργάνωσης.

Επίσης, η άλλη ομάδα του νομού, ΟΦ Ιεράπετρας, προκρίθηκε στην επόμενη φάση μετά από την διαδικασία των πέναλτι(4-5), αφού κανονική διάρκεια και παράταση έληξαν με 1-1, με αντίπαλο τον Τηλυκράτη Λευκάδας.

Τελευταίο χρονικά ματς, ήταν αυτό του Ηρακλή και της Νίκης Βόλου, όπου οι δύο ομάδες χωρίς να καταφέρνουν να πετύχουν κάποιο τέρμα στα πρώτα 90 λεπτά και τον έξτρα χρόνο της παράτασης, οδηγήθηκαν στην “ρωσική ρουλέτα”, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται πιο εύστοχοι(4-5), πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα αποτελέσματα της ημέρας(28/09):

Καλαμάτα-Προοδευτική 1-0
(51′ Βασιλόγιαννης)
Ηλιούπολη-Καλλιθέα 1-2
(23′ Βασιλείου / 18′ Λουκίνας, 52′ Κυνηγόπουλος)
Άγιος Νικόλαος-Επισκοπή 0-0 (4-3 στα πέναλτι)
Βέροια-Χανιά 2-1(καν. διάρκεια 1-1)
(67′ Γκουντρουμπής / 52′ Μιούλερ)
Τηλυκράτης Λευκάδας-ΟΦ Ιεράπετρας 1-1 (4-5 στα πέναλτι)
(67′ Γκουντρουμπής / 52′ Μιούλερ)
Ηρακλής-Νίκη Βόλου 0-0 (4-5 στα πέναλτι)
Απόλλων Λάρισας – Εργοτέλης 3-0 α.α.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης φάσης:

Κυριακή 2/10

Βύρων Καβάλας-Παναχαϊκή
Αλμυρός Γαζίου-Ελασσόνα
Ναυπακτιακός Αστέρας-ΑΕΛ
ΠΑΟΚ Κρηστώνης-Πανθρακικός

Τετάρτη 5/10

Μακεδονικός-Αναγέννηση Καρδίτσας
Αιγάλεω-Πανσερραϊκός
Διαγόρας-Απόλλων Πόντου
Αστέρας Σταυρού-Αλμωπός Αριδαίας

Προκρίθηκαν άνευ αγώνα στην 4η φάση:

Πανελευσινιακός
Απόλλων Παραλιμνίου
Θεσπρωτός

Τα ζευγάρια της 4ης φάσης (5/10)

ΟΦ Ιεράπετρας-Απόλλων Σμύρνης/Κηφισιά
Θεσπρωτός-Βέροια
Μακεδονικός/Αναγέννηση Καρδίτσας-Διαγόρας/Απόλλων Πόντου
Απόλλων Λάρισας-Καλλιθέα
Νίκη Βόλου-Άγιος Νικόλαος
Αλμυρός-ΠΟ Ελλασόνας

 

Άνευ αγώνα θα περάσουν στην 5η φάση οι νικητές στα παρακάτω ζευγάρια:

Βύρων Καβάλας-Παναχαϊκή
Ναυπακτιακός Αστέρας-ΑΕΛ
Αιγάλεω-Πανσερραϊκός
Ιωνικός Ιωνίας/Διαγόρας Βραχνέικων
Πανελευσινιακός
Καλαμάτα
Απόλλων Παραλιμνίου
Αστήρ Σταυρού/Αλμωπός Αριδαίας

Κύπελλο Ελλάδος

Ορίστηκε το Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΟΑΝ

Συνεχίστε την ανάγνωση

Κύπελλο Ελλάδος

Πρόστιμο στην Καλαμάτα για το ματς με τον Παναιτωλικό

Συνεχίστε την ανάγνωση

Κύπελλο Ελλάδος

Ευκαιρία για τον ΑΟΑΝ να γράψει ιστορία αν προκριθεί!

Συνεχίστε την ανάγνωση

Δείτε Επίσης

Copyright © 2021 Sportcaster.gr | Powered by IMMKO