Connect with us

Πόλο

Κοίταξε στα μάτια την Ισπανία… αλλά ηττήθηκε η Εθνική |HL|

Η Ελλάδα “κοίταξε στα μάτια” τους Παγκόσμιους πρωταθλητές, στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί, αφού γνώρισε την ήττα με 9-5.

Οι Ισπανοί φάνηκαν πιο έτοιμοι στον προημιτελικό κόντρα στην Εθνική μας, επικρατώντας και στα τέσσερα 10λεπτα.

Η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει(2-2) μετά το δυνατό ξεκίνημα και 2-0 των Ισπανών, με τους Γενηδουνιά ο οποίος ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε και Βλαχόπουλο με σουτ. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογοι, αφού οι πρωταθλητές Κόσμου, τελείωσαν προηγούμενοι με 4-2 στο πρώτο 8λεπτο.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Ελλάδα παρουσιάστηκε πιο συμπαγής, χωρίς όμως να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες που της δόθηκαν για κάποιο τέρμα, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του οκταλέπτου(5-3).

Οι Ισπανοί ανέβασαν τον ρυθμό τους ακόμα παραπάνω στην συνέχεια όπου πήγαν στην τελευταία περίοδο με το 7-4.

Στην τελευταία περίοδο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, χωρίς αποτέλεσμα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 9-5.

Έτσι, η γαλανόλευκη θα περιοριστεί στους αγώνες για τις θέσεις 5-8 όπου ο πρώτος της αντίπαλος θα είναι το Μαυροβούνιο το μεσημέρι της Πέμπτης (08/09, 15.00)

Ισπανία – Ελλάδα 9-5

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 1-1, 2-1, 2-1

Ισπανία (Νταβίντ Μαρτιν Λοθάνο): Αγκίρε, Μουνιάριθ 2, Γκρανάδος 2, Σαναχούγια, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Φαμέρα 2, Καμπάνιας 1, Ταχούλ 1, Περόνε 1, Μπαρόσο, Μπούστος, Λόριο

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Αργυρόπουλος, Παπαναστασίου, Δερβίσης 1, Αλαφραγκής, Κοπελιάδης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 2, Λιμαράκης