Μπάσκετ

Δεύτερη ήττα για την Εθνική Νέων – Καλός ο Κουρουπάκης όσο έπαιξε |pics+video

Ηττήθηκε 89-78 από την Ιταλία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20-  Αύριο αντιμετωπίζει την Πορτογαλία (18/7, 15.15), η οποία σήμερα νίκησε το Ισραήλ στην παράταση (86-90).

Ντέρμπι όπως αναμενόταν ήταν το παιχνίδι της Εθνικής Νέων ανδρών κόντρα στην Ιταλία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 που γίνεται στο Μαυροβούνιο. Η Εθνική μας πάλεψε αλλά στο τέλος οι Ιταλοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και υποχρέωσαν σε ήττα την εθνική μας με 89-78. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της Εθνικής στη διοργάνωση σε ισάριθμα παιχνίδια.

Θετική παρουσία στο ματς είχε ο Χανιώτης Περικλής Κουρουπάκης, όσο τουλάχιστον αγωνίστηκε καθώς ο Γιατράς τον άφησε στο παρκέ  για μόλις 6΄:12΄΄. Σε αυτό το διάστημα ο Χανιώτης σέντερ πρόλαβε να πετύχει 5 πόντους με 2/2 δίποντα και 1/1 βολή και ένα ριμπάουντ.

Η Εθνική μας  κατά την διάρκεια του αγώνα έχτιζε συχνά μικρές διαφορές, χωρίς όμως να μπορεί και να τις διατηρήσει ή να τις μετατρέψει σε «ασφαλείας». Η ελληνική ομάδα έφτασε στο 11-21 (9’) με τους Ιταλούς να επιστρέφουν και να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν με τον Βιρτζίνιο (21-21, 11’20’’) , ο οποίος έκανε ζημιά με τα μακρινά του σουτ, έχοντας στο ενεργητικό του κι ένα… τετράποντο.

Ο Μάκης Γιατράς είδε τους παίκτες του να απαντούν άμεσα (21-26, 12’) με τους Μαντζούκα και Κουρουπάκη, αλλά ο Πένε σχεδόν ένα πεντάλεπτο αργότερα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (34-32, 16’45’’). Οικονομόπουλος και Νικολαϊδης πήραν προσπάθειες και οδήγησαν στο 38-41 του ημιχρόνου.

Ο Νετζήπογλου έγραψε το 42-29 (22’25’’), αλλά η απάντηση ήταν ένα 12-0 από τους Ιταλούς (54-49, 24’30’) με τη μάχη να συνεχίζεται και τον Μαντζούκα να μειώνει (59-58, 28’20’’) και τον Νετζήπογλου να επιστρέφει για το 67-68 (32’30’’) και τον Μαντζούκα για το 69-71 (33’10’’).

O Λιμπρίτζι έφερε τον αγώνα στα ίσια και πάλι (74-74, 34’45”), για να συνεχίσει η Ιταλία με ένα 11-1 ως το 85-75 με ένα λεπτό για το τέλος της αναμέτρησης και την τελική της επικράτηση με 89-78.

Αύριο η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Πορτογαλία (18/7, 15.15), η οποία σήμερα νίκησε το Ισραήλ στην παράταση (86-90).

Διαιτητές: Μπαρκάουσκας (Λιθουανία), Γιλμάζ (Τουρκία), Χρακοβιέτσκι (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 15-21, 38-41, 63-60, 89-78

Ελλάδα (Γιατράς): Καλόγηρος, Κολοβέρος 13, Μαντζούκας 15 (1τρ. 11ρ.), Νετζήπογλου 18, Νικολαϊδης 9 (1), Μπαζίνας, Φίλλιος 5 (1), Κουρουπάκης 5, Οικονομόπουλος 3, Τανούλης 7, Τσάμης 3