Γ' ΕΠΣΧ

Η μεγάλη επιστροφή του ιστορικού Κρητικού Αστέρα

Πήρε την νίκη με 8-0 απέναντι στον Ατρόμητο Μάλεμε και πλέον θεωρείται και βαθμολογικά πρωταθλητής της Γ΄κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά για να καθαρίσουν το ματς και να θεωρούνται και επίσημα πρωταθλητές. Η πίεση του Κρητικού Αστέρα απέφερε καρπούς όταν στο 8′ ο Σανδαλάκης έβγαλε την ασίστ στον Λίτσι που διαμόρφωσε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Λίτσι πανηγύρισε ξανά πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 2-0, αυτή τη φορά από ασίστ του Νίκου Λανάι. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 19′ ο Μπαλίου με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρικουνάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0 έπειτα από ασίστ του Κυριακίδη  όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Κρητικός Αστέρας βρήκε και πέμπτο γκολ αυτή την φορά με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων ενώ στο 60′ ο Δημητρίου έκανε το 6-0 μετά από ασίστ του Κωστόπουλου. Ο Γρηγορομιχελάκης έκανε το 7-0 στο 75′ ενώ οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 80′ ο Σαντεκ έγραψε το 8-0.

Η νίκη αυτή έστεψε επίσημα πρωταθλητή τον Ιστορικό Κρητικό Αστέρα που επιστρέφει στην δεύτερη κατηγορία.

Κρητικός Αστέρας – Ατρόμητος Μάλεμε 8-0

Γήπεδο: Μοναχής Ελιάς
Σκόρερ: 8′, 11′ Λίτσι, 19′ Μπαλίου, 21′ Ρικουνάκης, 50′ αυτογκόλ, 60′ Δημητρίου, 75′ Γρηγορομιχελάκης, 80′ Σαντεκ
Διαιτητές: Πολυθοδωράκης, Ξενάκη – Χάμπας

Κρητικός Αστέρας (Χρήστος Τραχανατζής): Κουκουλάς, Λίτσι (46′ Δημητρίου), Σανδαλάκης, Μπαλλίου, Λανάϊ, Αγιασμενάκης, Κυριακίδης (46′ Ντάλλας), Κωστόπουλος, Δασκαλάκης (46′ Σαντεκ), Ρικουνάκης, Γρηγορομιχελάκης.