Connect with us

Διεθνή

Ανώτερη η Ελβετία – Έστειλε σπίτι της την Ιταλία!

Η Ελβετία ήταν ανώτερη και έστειλε… σπίτι της την Ιταλία επικρατώντας με 2-0 στο Βερολίνο

Η Ελβετία ήταν ανώτερη από την Ιταλία και την… αποκαθήλωσε από τον θρόνο της επικρατώντας με 2-0 στο Βερολίνο, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του EURO 2024.

To σύνολο του Μουράτ Γιακίν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ την υπεροχή της ανοίγοντας το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Φρόιλερ. Οι τυπικά γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, ενώ με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν δύο τα τέρματά τους, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ με τον Βάργκας. To 2-0 έμεινε έως το φινάλε με την Ελβετία να αποκλείει την πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Ροντρίγκες, Ακάνζι, Σαρ, Ρίντερ (72′ Στεργίου), Τζάκα, Φρέιλερ, Άμπισερ (90’+2′ Στέφεν), Ντόι (77′ Σιέρο), Βάργκας (71′ Τσούμπερ), Εμπολό (77′ Ντουά).

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Νταρμιάν (75′ Καμπιάσο), Μπαστόνι, Μαντσίνι, Ντι Λορέντζο, Μπαρέλα (64′ Ρετέγκι), Φαγκιόλι (86′ Φρατέζι), Κριστάντε (75′ Πελεγκρίνι), Ελ Σαράουι (46′ Τζακάνι), Κιέζα, Σκαμάκα

Διεθνή

Euro 2024: Μεγάλα ντέρμπι στους “8” | Ισπανία – Γερμανία και Πορτογαλία – Γαλλία