ΕΚΑΣΚ

Σημαντική νίκη για το Ηράκλειο επί της Ιτέας

Το Ηράκλειο πήρε τη νίκη επι της Ιτέας με 61-54 και έτσι είναι η ομάδα που συμπληρώνει το ζευγάρι στο παιχνίδι που θα κάνει τζάμπολ στις 11.00.

Όσον αφορά το ματς του final8 των Παίδων που ξεκίνησε στις 13:30, η Ιτέα ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά με 16-9. Ένα σερί 6-0 μείωσε τη διαφορα και ένα 4-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου διαμόρφωσε το σκορ σε 19-19.

Το Ηράκλειο μάλιστα πήρε το προβάδισμα με 25-24 πριν την ανάπαυλα, όμως το πείσμα του αντιπάλου τον κράτησε στο ματς με το σκορ να εναλλάσσεται διαρκώς στα λεπτά που ακολούθησαν.

Όλα αυτά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν η Ιτέα πέρασε μπροστά με 43-37. Το Ηράκλειο απάντησε άμεσα με 10-0 ανεβάζοντας την υπέρ του διαφορά στο 53-48. Απο εκεί και έπειτα το Ηράκλειο κράτησε μέχρι τη λήξη το προβάδισμα πανηγυρίζοντας τη νίκη με 61-54 και πια διεκδικεί να βρεθεί στις 5 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

ΙΤΕΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 54-61

Διαιτητές: Λυούρας, Κονταξάκης, Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 19-15, 26-27, 43-42, 54-61

Ιτέα (Μωραϊτης, Ντινόπουλος): Παναγιωτόπουλος 10, Ζαχαρόπουλος 3, Ντινόπουλος 11(3), Μωραϊτης, Οικονόμου 2, Κουτρολίκος 7, Πετσινός 21(1).

Ηράκλειο (Μακράκης, Σεμπεκόπουλος, Σγουράκης): Λογοθέτης Κ. 3(1), Αϊλαμάκης, Μάρης 4, Φουκαράκης 4, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 8, Λογοθέτης Σ. 2, Βασιλακάκης 3(1), Ιωάννου 1, Μαστοροδήμος 11(3), Βλάχος 2, Βόντας 23(4).