Connect with us

ΕΚΑΣΚ

Πρώτο “ροζ φύλλο αγώνα” για το Ηράκλειο στο Final 8 Παίδων

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε το Ηράκλειο στο Final 8 των Παίδων που διεξάγεται στην Ξάνθη.

Tο Ηράκλειο επικράτησε στο έξτρα πεντάλεπτο του Πανσερραϊκού με 88-82 έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και έκανε το 1-1 στην δάση των ομίλων.

Η αναμέτρηση κύλησε με τους δυο διεκδικητές να εναλλάσσουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με τους πρωταθλητές Κρήτης εν τελεί να πανηγυρίζουν το θετικό αποτέλεσμα. Αύριο το Ηράκλειο συναντάει το Περιστέρι, με το παιχνίδι να κάνει τζάμπολ στις 17:30.

Όσον αφορά το ματς, ξεκίνησε ντέρμπι με τον Βόντας με δύο βολές, 1,30’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου να διαμορφώνει το 21-17 για το Ηράκλειο, που πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά (25-17) μισό λεπτό πριν συμπληρωθεί η πρώτη περίοδος. Η ομάδα της Κρήτης έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (37-27), 7 λεπτά πριν την ανάπαυλα με καλάθι από τον Μωχάμεντ-Κριτσωτάκη. Το σκορ έφθασε στο 41-27, όμως στη συνέχεια ο Πανσερραϊκός με ένα σερί 13-5 κατάφερε να μειώσει στους έξι (46-40). Παρολα αυτά το Ηράκλειο κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα.

Οι Σερραίοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους… λέξη. Έτσι 7,34 ισοφάρισαν σε 67-67, με βολή του Σπανού και πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα με διαφορά τριών πόντων. Η «απάντηση» ήρθε άμεσα με ένα σερί με 9-2. Το θρίλερ συνεχίστηκε με τους τυπικά γηπεδούχους να ισοφαρίζουν και πάλι (76-76) με το σκορ να παραμένει στο μηδέν μέχρι και το 40’.

Εκεί ο Πανσερραϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα και τα διατήρησε μέχρι τα μέσα της, όταν ο Ιωάννου έδωσε την πρωτοπορία με 81-79 στο Ηράκλειο. Ο Βόντας με δύο βολές έκανε το 86-82 για το Ηράκλειο στο 44ο λεπτό και έδωσε τη νικη.

Διαιτητές: Λυγούρας, Μπαβέλας, Κονταξάκης

Δεκάλεπτα: 21-26, 40-46, 59-63, 76-76 (κ.α.), 82-88

Πανσερραϊκός (Σαμαράς, Κηρύκος, Σπανός): Σπανός 19, Αρχοντίδης Χ. 2, Γκαβανόζης 16(2), Καμμένης, Γρούνης 13(1), Καλογραιάκης 17(1), Κηρύκος, Παπαδόπουλος 4, Αρχοντίδης Ι. 8, Κλώνης 3.

Ηράκλειο (Μακράκης, Σεμπεκόπουλος, Σγουράκης): Λογοθέτης Κ. 13(3), Αϊλαμάκης, Μάρης 2, Σεγρεδάκης 6(1), Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 21, Λογοθέτης Σ. 7, Ιωάννου 9, Φουκαράκης 11, Μαστοροδήμος, Βλάχος 4, Βόντας 15.