Τοπικά

Μπαράζ ανόδου: Νίκη του Τυμπακίου – Τα δεδομένα για την άνοδο του Απόλλωνα

Ο ΑΟ Τυμπακίου βρίσκεται μία ανάσα από την επιστροφή του στην Γ’ Εθνική, ενώ ο Απόλλωνας δεν πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν για να πάρει την άνοδο.

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι πρωταθλητές Ηρακλείου επικρατώντας του Ρεθυμνιακού με 1-0 χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Μεταξάκης στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης και πλέον την τελευταία αγωνιστική τους αρκεί ένας βαθμός στο παιχνίδι με τον Μανδραϊκό ώστε να επιστρέψουν ξανά στην Γ’ Εθνική.

Όσον αφορά τον Απόλλωνα, την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό και για να πάρει ένα από τα εισιτήρια ανόδου για τις εθνικές κατηγορίες, θέλει νίκη του Τυμπακίου επί του Μανδραϊκού. Η Νέαπολύ κέρδισε εκτός έδρας τον ουραγό Καραβά με πρωταγωνιστή τον Γκέκολλι που πέτυχε δύο γκολ και μαθηματικά διατηρεί ελπίδες για να τερματίσει στην πρώτη τριάδα.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Καραβάς – Νεάπολη 2-3
33′, 43′ Ηλιάδης / 2′, 73′ Γκέκολλι, 12′ Καλλιμάνης

Μανδραϊκός – Απόλλων 2-1
3′, 60′ Πετσίτης / 74′ Μαρκουλάκης

Τυμπάκι – Ρεθυμνιακός 1-0
84′ Μεταξάκης

Ρεπό: Απόλλωνας

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας 1ο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων στο σύνολο των αγώνων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των ισοβαθμούντων. 2ο κριτήριο η καλύτερη επίθεση. 3ο κριτήριο η καλύτερη άμυνα. Σε περίπτωση που μετά την εξάντληση των ανωτέρω τριών (3) κριτηρίων υπάρχει ακόμη ισοβαθμία, μπορεί να οριστεί κλήρωση ή ένας αγώνας μπαράζ με παράταση και πέναλτι.