Γυναικείο ποδόσφαιρο

Χ-ωρίς νικητή στη Σοχώρα

Χωρίς νικητή και με σκορ ολοκληρώθηκε το εξ αναβολής ματς της ΡΕΑ με την ΑΕΛ

Παρά τη σωρεία ευκαιριών, η ΡΕΑ δεν μπόρεσε να φύγει με το «τρίποντο» της νίκης από τη Σοχώρα, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 24ης αγωνιστικής. Κόντρα στην ΑΕΛ έμεινε στο 1-1 με σκόρερ την Γκάτσου από το σημείο του πέναλτι.

Αυτή είναι η  7η φετινή της ισοπαλία για την ομάδα του Στέλιου Κοζανίδηη οποία  αν και ξεκίνησε πολύ επιθετικά, οι Κοτσάκι και Μαρκουτσά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ενώ στο 23’ η ΑΕΛ προηγήθηκε στην πρώτη της ευκαιρία για γκολ, με την Κιόκο.

Στην επανάληψη, η Γκάτσου είχε δοκάρι στο 70ό λεπτό, ενώ στο 75’ η Μπασούρη κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε η Γκάτσου, η οποία ισοφάρισε σε 1-1. Η σκόρερ αλλά και η Μαρκουτσά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στη συνέχεια και να βάλουν μπροστά την ομάδα του Ρεθύμνου.
Με αυτόν τον βαθμό, η ΡΕΑ ανέβηκε στους 40 βαθμούς και παρέμεινε στην 5η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενηθεί στον Βόλο από την ομώνυμη ομάδα.

Το φίλμ του αγώνα
2’ Η Σιράζι έκανε ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στην Κοτσάκι, της οποίας το σουτ κόντραρε και πέρασε δίπλα από το παραθυράκι της εστίας.

8’ Η Κοτσάκι πάσαρε στη Ματέους μέσα στην περιοχή, η οποία έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ αναγκάζοντας την τερματοφύλακα σε εντυπωσιακή απόκρουση.

9’ Η Μαρκουτσά εκτέλεσε το κόρνερ, με την Κοτσάκι να κάνει την κεφαλιά και την αμυντικό της ΑΕΛ να διώχνει στη γραμμή.

23’ Η Καπαρέλη έκανε τη βαθιά μπαλιά, η Κιόκο πρόλαβε την έξοδο της Μανουκαράκη και σε κενή εστία έκανε το 0-1.

37’ Η Κοτσάκι έβγαλε απέναντι από την τερματοφύλακα τη Μαρκουτσά, αλλά το πλασέ της μπλόκαρε εύκολα η Γαβριηλίδου.

65’ Η Ματέους μπήκε από δεξιά στην περιοχή, πάσαρε παράλληλα στη Μαρκουτσά, η οποία δεν έπιασε καλά το σουτ, με την Γαβριηλίδου να μπλοκάρει.

67’ Η Μαρκουτσά σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

70’ Η Μαρκουτσά εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, με την Γκάτσου να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να προσκρούει στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια να διώχνει σε κόρνερ η άμυνα της Λάρισας.

72’ Σουτ της Μπράμε έξω από την περιοχή, με την Γαβριηλίδου να μπλοκάρει.

74’ Η Μπασούρη μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στην Μπράμε, έπιασε το σουτ με τη Γαβριηλίδου να απομακρύνει και η Μπασούρη να ανατρέπεται στη συνέχεια, με τη διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι.
75’ Η Γκάτσου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1.

80’ Η Γκάτσου εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια άουτ.

83’ Η Μαρκουτσά εκτέλεσε το μακρινό φάουλ, με την Γκάτσου να μην προλαβαίνει εξ επαφής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

90+5’ Η Μπράμε σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει τελευταία στιγμή στα σώματα και να μην καταλήγει στα δίχτυα.

ΡΕΑ (Στέλιος Κοζανίδης): Μανουκαράκη, Κοτσάκι, Βορριά, Παντερή (85’ Κελαϊδή), Μαρκουτσά (90’ Τσικουδάκη), Μπράμε, Σιράζι (58’ Εράσο), Μπασούρη, Ματέους, Γκάτσου, Χατζηγιαννίδου.

ΑΕΛ (Δημήτρης Βλάχος): Γαβριηλίδου, Τάγκα (58’ Μίσια), Καπαρέλη, Νικολαΐδου, Γιαννή, Σκοτεινιώτη, Τσούκα, Ζέλεβα, Γιάνεβα, Κιόκο, Ρουμελιώτη (90’ Καραπατσακίδη).