Connect with us

Σούπερ Λιγκ

Εξασφάλισε την παραμονή του ο Πανσερραϊκός

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Super League 1

O Πανσερραϊκός με τη νίκη του επί των Ηπειρωτών έφτασε στους 35 βαθμούς και από σήμερα έγινε μαθηματικά η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει την παραμονή της στην κατηγορία. Η ομάδα του Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με έναν «κεραυνό» του Τομάς έξω από την περιοχή.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Πανσερραϊκός διπλασίασε τα τέρματά του με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ουάρντα. Στο 65ο λεπτό από την άσπρη βούλα ο Πέδρο Κόντε μείωσε σε 2-1 για τους Ηπειρώτες.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Οικονόμου, Τόμας, Ουάρντα, Άλεξιτς, Μπεντανκόρ (66′ Γούλερι)

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Παντελάκης (49′ λ.τ. Μπακαδήμας), Κιάκος(46΄Πανάγου), Τζίνο (59′ Μπεγκάλα), Ροσέρο, Ριένστρα (46′ Κύρκος), Λεό, Σόρια, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Κόντε

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ PLAYOUTS (5η αγωνιστική)