Διεθνή

Conference League: Τα βλέμματα σε Βουδαπέστη, Φρανκφούρτη και Ζάγκρεμπ

Για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης αγωνίζονται απόψε 14 ομάδες

Με τις ρεβάνς συνεχίζονται απόψε τα play off του Europa Conference League. Εκτός του αγώνα του Ολυμπιακού με τη Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία, υπάρχουν ακόμα άλλα έξι ματς, που θα κρίνουν ποιες ομάδες θα πάρουν τα εισιτήρια για τους «16» της διοργάνωσης, όπου ήδη βρίσκεται ο ΠΑΟΚ.

Στο Ζάγκρεμπ η Ντιναμό κοντράρεται με την Μπέτις, με τους Κροάτες να έχουν προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη που πήραν με 1-0 στην Ανδαλουσία χάρη στο τέρμα του Μπρούνο Πέτκοβιτς.

Στη Φρανκφούρτη η Άιντραχτ αντιμετωπίζει την Σεν Ζιλουάζ, με το πρώτο ματς να έχει ολοκληρωθεί ισόπαλο 2-2. Στη Νορβηγία η Μπόντο Γκλιμτ υποδέχεται τον Άγιαξ, ο οποίος σε ένα ματς-θρίλερ στο Άμστερνταμ βρήκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και με σκορ 2-2 ισοφάρισε τους Νορβηγούς που ήταν αγκαλιά με μία μεγάλη νίκη.

Στην επόμενη φάση βρίσκεται από την Τετάρτη, η Μακάμπι Χάιφα που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γάνδη και προκρίθηκε μετά τη νίκη της με 1-0 στο πρώτο ματς.

Υπενθυμίζεται πως δεν υπάρχει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος μετά το φινάλε και του δεύτερου αγώνα, τότε υπάρχει ημίωρη παράταση και εν συνεχεία πέναλτι, εφόσον χρειαστούν.

Η κλήρωση για τη φάση των «16» είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Παρασκευή (23/02) στη Νιόν της Ελβετίας εκεί όπου θα βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, όπως και ο Ολυμπιακός εφόσον καταφέρει και πάρει την πρόκριση επί της Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία.

Το πρόγραμμα των αγώνων-ρεβάνς των play off εισόδου στους «16» του Europa Conference League: