Κύπελλο Ελλάδος

Προκρίθηκε από… σήμερα ο Άρης

Ο Άρης επικράτησε με 3-0 της Νίκης Βόλου και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Άρης είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Νίκη Βόλου την οποία νίκησε με 3-0 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου θα συναντήσει τον Παναιτωλικό ή τον ΟΦΗ. Το σκορ άνοιξε στο 61’ ο Νταρίντα. Αρχικά το γκολ είχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο η φάση επανεξετάστηκε στο VAR και το τέρμα του άσου των γηπεδούχων μέτρησε κανονικά.

Ο Νταρίντα είχε σκοράρει και στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Μορόν ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άρης βρήκε δύο ακόμα γκολ με τους Νταρίντα και Σουλεϊμάνοφ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, παίρνοντας πολύ ισχυρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Άρης: Κουέστα-Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια-Ντουκουρέ, Νταρίντα-Μάνου Γκαρθία, Φετφατζίδης, Σαβέριο-Μορόν.

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος, Ανδρέου, Στίκας, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας, Γαβριηλίδης, Πολίτης, Κρητικός, Τζιώρας.

ΔΕΑΒ: 60.000 ευρώ πρόστιμο σε Άρη, Καρυπίδη, Σουλεϊμάνοφ