Β' ΕΠΣΧ

Νίκησαν και ξέφυγαν από την τελευταία θέση οι Νέοι Μινωταύρου

Οι Νέοι Μινωταύρου επικράτησαν με 2-1 της Ασπίδας και κατάφεραν να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα

Οι Νέοι Μινωταύρου πήραν τη νίκη που χρειαζόντουσαν επικρατώντας με 2-1 της Ασπίδας στο “Ελ.Πατακάκης” των Μουρνιών για την 11η αγωνιστική της Β ΕΠΣ Χανίων και κατάφεραν να ξεφύγουν από την τελευταία θέση του πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι και παρότι ισοφαρίστηκαν κατάφεραν να πάρουν το αποτέλεσμα που ήθελαν από την ομάδα του Ναυστάθμου.

Η… ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο πρώτο ημίχρονο. Νέοι Μινωταύρου κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Στόιτσο στο 23ο λεπτό, όμως η Ασπίδα βρήκε άμεσα την λύση ισοφαρίζοντας στο λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 25’ με τον Παλαθούρα. Ο Στόιτσος πέτυχε και δεύτερο τέρμα κάνοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους στο 42’, και εν τέλει διαμόρφωσε και το τελικό σκορ που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του που ήταν το δεύτερο στη σεζόν.

Από την άλλη η Ασπίδα έμεινε στους 13 βαθμούς, αλλά παραμένει σε ασφαλή θέση.

Οι συνθέσεις:

Νέοι Μινωταύρου (Νεκτάριος Μπουρμπάκης): Ανδρεαδάκης, Βασιλάκης, Δαμανάκης (34’ Καρυστινός), Χαλεβελάκης Εμ., Μαρακάκης Εμ. (34’ Σακουαλος), Χαραλαμπάκης, Χαλεβελάκης Γ., Μαρακάκης Ευ. (7’ Κρίστο), Στόιτσος, Γκιόκα (75’ Πατεράκης), Βολιώτης

Ασπίδα (Δημήτρης Φούρλας): Βουλγαράκης, Ντίμοβ Ε., Ντίμοβ Λ., Πηλικας, Κοζακης, Περογαμβράκης (68’ Σωκράτους), Φακής (46’ Σισώης), Κυριτσιμπασάκης, Αποστολάκης, Παλαθούρας, Λυμπεράκης (68’ Μποκολο)

11η αγωνιστική

Σάββατο 13 Ιανουαρίου

Ήφαιστος-Αρης Βουκολιών 1-0
85′ Ποντίκας

Κυριακή 14 Ιανουαρίου

Θησέας-Αστέρας Χαλέπας  1-0
42′ Παλαθούρας

ΑΠ Σούδας-Αμιλλα  2-4
62′, 77′ Βαγενάς/25′ Ντόκο, 42’Ασκητίδης, 60′, 74′ Νικάκης

ΕΘΚ-Χάλης 1-1
88′ Κάτσης / 44′ Σταθάκης

Τιτάν-Κουμπές  0-0

Δόξα Παχιανών-Κρ. Αστέρας 1-1
27′ Βαιγκούσης / 77′ Λίτσι

Δευτέρα 15 Ιανουαρίου

Νέοι Μινωταύρου-Ασπίδα 2-1
23’, 42’ Στόιτσος / 25’ Παλαθούρας