Ηράκλειο

“Λύγισε” στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχασε την ευκαιρία για διπλό!

Το Ηράκλειο προηγούνταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ωστόσο στο τελευταίο 10λεπτο ο Πορφύρας βρήκε λύσεις φτάνοντας στη νίκη με 64-56.

Το Ηράκλειο ξεκίνησε με φορά και κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά (0-4 και 6-7). Οι γηπεδούχοι με δυο συνεχόμενα καλάθια ανέτρεψαν, όμως το Ηράκλειο αντέδρασε και προσπέρασε στο +6 (11-17) στα πρώτα 5 λεπτά.

Το Ηράκλειο προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους (19-30) για να μειώσουν οι γηπεδούχοι με ένα σερί 12-4 σε 31-34.

Στην… επανάληψη οι γηπεδούχοι με το που πάτησαν παρκε σκόραραν, όμως ο Σαρρης με πέντε συνεχόμενους πόντους κράτησε το Ηράκλειο (33-39). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους γηπεδούχους να ποντάρουν στην πείρα τους αλλά η ομάδα μας να καταφέρνει να τρέχει το ματς και να παραμένει μπροστά.

Στο τελευτάιο δεκάλεπτο μίλησε η διαφορά εμπειρίας μεταξύ των δύο ομάδων για να έρθει το τελικό 64-56 υπέρ των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ του Ηράκλειο ήταν ο Καστανιώτης με 19π. και ακολούθησε ο Καμαρινος με 12 (2).

Την επόμενη αγωνιστική θα πραγματοποιηθεί το Κρητικό ντέρμπι του ομίλου με το Ηράκλειο να υποδέχεται στο κλειστό του Λίντο τον ΑΟΚ Χανιά.

Δεκάλεπτα: 14-17, 31-34, 48-52, 64-56

Πορφύρας (Λειβάδης): Παπαγεωργίου 23 (3), Τάγαρης 8, Βλασσόπουλος 8, Συμεωνίδης 8, Κωνσταντίνου 2, Λαμπρόπουλος 10 (1), Μαγούλας, Κυριακόπουλος 5 (1), Καδηγιαννόπουλος, Σιδέρης.

Ηράκλειο (Πετράκης-Ρυακιωτάκης): Καμαρινός 12 (2), Καστανιώτης 19. Λεφής 4, Κατσούρρι 4, Σαρρής 5 (1), Μαρτίνα 4, Πετράκης, Δαγαλάκης, Αναστασάκης 2, Γενιτσαρίδης, Μαρής.