Connect with us

ΟΦΙ

Πρόστιμο 100 χιλιάδων ευρώ στον ΟΦΙ

Καμπάνα 100.000 ευρώ για την ομάδα του Ο.Φ. Ιεράπετρας η οποία πλέον αγωνίζεται στο τοπικό Λασιθίου. Η Πειθαρχική επιτροπή της Ε.Π.Ο. ανακοίνωσε το παραπάνω εξοντωτικό ποσό για τα σημερινά δεδομένα για έναν σύλλογο ο οποίος παλεύει πλέον με δικά του παιδιά.

Ακριβά θα πληρώσει ο Ο.Φ. Ιεράπετρας την αδυναμία του να αγωνιστεί στο κύπελλο Ελλάδος με αντίπαλο τον Καμπανιακό. Πιο συγκεκριμένα τιμωρήθηκε τόσο με πρόστιμο 100 χιλιάδων ευρώ όσο και με αφαίρεση βαθμών (-5) τόσο την τρέχουσα όσο και την επόμενη αγωνιστική χρονιά.

Αναλυτικά η ανακοίνωση

Η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ έλαβε κατά την τελευταία της συνεδρίαση την ακόλουθη απόφαση.

-Επιβάλλει στην ΠΑΕ ΟΦ Ιεράπετρας τις κάτωθι πειθαρχικές κυρώσεις:
α) κατακύρωση τον αγώνα μεταξύ των ομάδων ΟΦ Ιεράπετρας-Καμπανιακός, που είχε οριστεί να διεξαχθεί στις 13.09.2023, στο πλαίσιο της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας (Καμπανιακός) με τέρματα 0-3,
β) αφαίρεση πέντε (5) βαθμών από την τρέχουσα και πέντε (5) βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο, από το πρωτάθλημα που συμμετέχει,
γ) το τυχόν μερίδιό της από τηλεοπτικά δικαιώματα περιέρχεται στην ΕΠΟ,
δ) αποκλεισμό από τους αγώνες των διασυλλογικών διοργανώσεων της UEFA για τη συγκεκριμένη ποδοσφαιρική περίοδο και,