Connect with us

Β' ΕΠΣΧ

Με το δεξί ο Ηφαιστος, 2-0 την Ασπίδα

Η ομάδα του Γιάννη Χαζηράκη ξεκίνησε με νίκη την φετινή της πορεία επικρατώντας 2-0 της Ασπίδας στα Νεροκούρου, σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του Ηφαίστου στο νέο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΧ. Η ομάδα του Χαζηράκη επικράτησε με 2-0 της Ασπίδας στα Νεροκούρου και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα. Οι νικητές πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αρχικά με τον Ανδρέα Γαρυφαλή και εν συνεχεία με την… αλλαγή του τον Νίκο Ποντίκα.

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν τις πρώτες ευκαιρίες στο ματς με Σπουργίτη και ο Κώστα Περογαμβράκη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον αειθαλή επιθετικό στο 19′ .

Ο Ηφαιστος βρήκε και δεύτερο γκολ στο 76′ με τον Ποντίκα που είχε περάσει αλλαγή στη θέση του σκόρερ του πρώτου τέρματος. Το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι τέλους με τον Ηφαιστο να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη.

Ήφαιστος – Ασπίδα 2-0

Β’ ΕΠΣΧ: 1η Αγωνιστική
Γήπεδο: Νεροκούρου
Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί:  Βεργεράκης – Μαραγκάκης
Σκόρερ:  19′ Γαρυφαλής, 76′ Ποντίκας

Ηφαιστος (Γιάννης Χαζηράκης): Μελισσινός, Νταουντάκης, Λαλαΐτης (82′ Περράκης), Σίνης, Μαθιουδάκης,  Σπανουδάκης, Λαβράνος (82′ Λουπασάκης) Σγουράκης (75′ Σκεπασιανός), Γαρυφαλής (60′ Ποντίκας), Σχοινάς, Πόγκας

Ασπίδα (Δημήτρης Φούρλας): Τακμάκης, Κοζάκης, Φούκας, Περογαμβράκης Γ. (83′ Στεφάνογλου), Κυριτσιμπασάκης, Aποστολάκης (65′ Σισώης), Φακής, Παλαθούρας, Σπουργίτης, Ντίμοφ Ε. (35′ Τσαούσης), Περογαμβράκης Κ.,