Γυναικείο ποδόσφαιρο

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον… μόνιμο πρωταθλητή ΠΑΟΚ ο Εργοτέλης

ΠΑΟΚ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Την ήττα με 2-0 γνώρισε στο γήπεδο του Μακεδονικού η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Εργοτέλη από τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, που πλέον βρίσκεται στο +7 από την ομάδα του Ηρακλείου.

Ο Εργοτέλης φιλοξενήθηκε από τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο του Μακεδονικού στην Ευκαρπία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play Off της Α’ Εθνικής Γυναικών, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί με 2-0 και να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του 18ου πρωταθλήματος της ιστορίας της.

Η ομάδα του Ηρακλείου «λύγισε» στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι στάθηκε αρκετά καλά και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση και στο -7 από τον πρώτο ΠΑΟΚ, με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ο Εργοτέλης ήταν καλός ανασταλτικά στο πρώτο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, παρότι ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης έχασε μία σημαντική ευκαιρία με την Τζόνσον για να κάνει το 1-0, και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με την Ακίντα στο 50’.

Η Ακίντα πέτυχε εν τέλει και δεύτερο γκολ, στο 75’, διαμορφώνοντας και το τελικό 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.