ΑΟΚ Χανιά

Τέλος στο σερί – Ήττα στου Ζωγράφου με 82-74

Δεν τα κατάφερε στου Ζωγράφου ο ΑΟΚ Χανιά, που γνώρισε την ήττα με 82-74 από την ΕΦΑΟ Ζωγράφου για την 6η αγωνιστική της Β’ Εθνικής και έτσι μπήκε τέλος στο σερί των τριών νικών που “έτρεχε” η Χανιώτικη ομάδα – Πλήρωσε την κακή 4η περίοδο η Χανιώτικη ομάδα.

Την ήττα με 82-74 γνώρισε ο ΑΟΚ Χανιά στου Ζωγράφου, από την ΕΦΑΟΖ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής και κάπως έτσι μπήκε τέλος στο νικηφόρο σερί της ομάδας του Ανδρέα Κεσαπίδη, που μετρούσε τρείς σερί νίκες.

Ο ΑΟΚ Χανιά ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και μάλιστα 3 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου είχε χτίσει μια διαφορά 10 πόντων (11-21), ωστόσο αυτή εξανεμίστηκε γρήγορα με το 21-24 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους χάρη σε τρίποντο του Βαρσού να ισοφαρίζουν στο 19′ (40-40), με τον Σανδραμάνη στην εκπνοή του ημιχρόνου με εύστοχο δίποντο να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-42.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, με την Χανιώτικη ομάδα να είναι συνεπής στην επίθεση και να προηγείται με 55-57 λίγο πριν το φινάλε της περιόδου, αλλά η ομάδα του Ζωγράφου έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς της ρακέτα με τον Μέξη να ισοφαρίζει και τον Μαυροειδάκο με δύο εύστοχες βολές να δίνει το προβάδισμα στην ΕΦΑΟΖ.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Ζωγράφου μπήκε πιο δυνατά και έχτισε μια διαφορά 7 πόντων μέσα σε 3 λεπτά (66-59), ενώ στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια υπέρ τους διαφορά των 10 πόντων, καθώς οι παίκτες του Κεσαπίδη ήταν… εκνευριστικά άστοχοι και μοιραία να γνωρίζουν την ήττα.

ΕΦΑΟΖ-Χανιά 82-74

Δεκάλεπτα: 21-24, 41-42, 59-57,82-74

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Νάστος-Ρίζος

Ζωγράφου (Μάνος, Ζωηρού): Μαυροειδάκος 13(2), Μπιλαλής 8(1), Βάρσος 25(3), Μαγκούνης 14(2), Κριζέας 3(1), Καλαϊτζάκης 5(1), Μέξης 9, Μπαρμπαρής, Ανδρεόπουλος 5, Χατζής.

Χανιά (Κεσαπίδης, Παπανικολάου): Βαζοίκης 1, Στογιάνοβιτς 12(2), Τσιρογιάννης 2, Ψαράς 17(3), Παπαδάκης 2, Χουχουμής 21(1), Καραΐσκος 2, Σανδραμάνης 4, Νέσης 13.