ΑΟΚ Χανιά

Πρώτη νίκη με “σούπερ επίθεση” στα Μελίσσια

Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον ΑΟΚ Χανιά, που επιβλήθηκε με 64-81 του ΚΑΟ Μελισσίων και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. “Μεγάλο” ματς από Κουρέπη και Παπαδάκη που πέτυχαν τους 47 από τους 81 συνολικά πόντους!

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση του στο β’ μέρος και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κουρέπη και Παπαδάκη, ο ΑΟΚ Χανιά πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, καθώς πέρασαν νικηφόρα με 64-81 από τα Μελίσσια επί του τοπικού ΑΟΚ, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

MVP  για την ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη, ήταν ο Κουρέπης, που με 29 πόντους πήρε στην πλάτη του την Χανιώτικη ομάδα, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά (9/10 βολές και 10/11 δίποντα), ενώ ακολούθησε ο Στάθης Παπαδάκης με 18 πόντους.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες με το συγκρότημα του Ανδρέα Κεσαπίδη να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-15 αν και είχε πάρει νωρίτερα διαφορά έως και 5 πόντους (12-17). Νευρικό το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τον ΚΑΟ Μελισσίων να «τρέχει» ένα σερί 10-0 και να παίρνει προβάδισμα με 25-19. Τα Χανιά άρχισαν να «ροκανίζουν» την διαφορά και κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα (33-36) 2:53 πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-38.

Στο δεύτερο μέρος το ξεκίνημα βρήκε τις δυο ομάδες στο 41-41 όμως τα Χανιά σε εκείνο το σημείο ανέβασαν ταχύτητα και προηγήθηκαν 41-49 5:19 πριν την λήξη της 3ης περιόδου για να ξεπεράσει για πρώτη φορά τους 10 καθώς “έτρεξε” ένα σερί 11-0 για το 41-52. Το συγκρότημα του Ανδρέα Κεσαπίδη με καλή άμυνα ανέβασε την διαφορά στο +12 43-55 βάζοντας τις βάσεις για την πρώτη νίκη.

Με καλάθι του Πρόφκα 1:50 πριν το τέλος της περιόδου η διαφορά έπεσε ξανά κάτω από τους 10 46-55 όμως τα Χανιά έδειξαν… συνέπεια τους στην επίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 21-10 για το 47-59.

Με κεκτημένη ταχύτητα ο ΑΟΚ Χανιά ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 στο 4ο δεκάλεπτο ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά στους 17 πόντους για πρώτη φορά στο ματς ενώ και στη συνέχεια δεν αντιμετώπισε πρόβλημα να διατηρήσει την διαφορά και να φτάσει στην πρώτη εκτός έδρας νίκη με σκορ 64-81.

Τα δεκάλεπτα 15-19, 37-38, 47-59, 64-81

Χανιά ΑΟΚ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 9, Βαζούκης, Στογιάνοβιτς7, Ψαράς 5(1), Καραΐσκος 1, Σανδραμάνης 5(1), Νέσσης 5 , Κουρέπης 29, Παναρετάκης , Τσιρογιάννης 2, Παπαδάκης 18(2), Χιωτάκης,